ŠTA MORATE DA ZNATE PRE NEGO ŠTO KUPITE PAPAGAJA

Razmišljate o tome da svoj dom delite sa pernatim ljubimcem? Evo šta sve u vezi sa tim treba da znate…

Manji papagaji mogu da se drže i u manjim stanovima, nije im potreban veliki prostor, ali ipak imajte u vidu da bi trebalo svakoga dana da ih pustite iz kaveza da lete, makar sat vremena. Verujemo da ne treba da vam napominjemo da tom prilikom svi prozori moraju biti zatvoreni, kao i vrata terase. Naravno, to nećete činiti prvih deset, petnaest dana, dok se ne adaptiraju na novo okruženje, kao i na svoj kavez.

Prilikom biranja „kućice“ za pticu, razmišljajte o tome da vaš kućni ljubimac u njoj treba da se oseća komotno, da može da raširi svoja krila, te kavez nemojte zatrpati igračkama. Ono što je neophodno su posuda za vodu i hranu, eventualno mala ljuljaška, ogledalce i predmet koji će ptičici služiti da oštri svoje kandže i kljun (sipina kost, na primer). Preporučuje se da kavez stoji u prostoriji u kojoj ukućani najviše borave, da se papagaj ne bi osećao usamljeno, ali mu zato tokom noći treba obezbediti mir, tišinu i mrak. Kavez noću možete i da pokrijete tamnom, ali prozračnom tkaninom, koja će ptici omogućiti mrak i dovoljno vazduha.

Vodite računa i o tome da kavez ne stoji na vetrovitom mestu, niti na direktnoj izloženosti toploti ili suncu. Papagaji su osetljivog zdravlja, zato obavezno konsultujte veterinara u vezi s tim gde bi u vašem stanu trebalo da stoji kavez sa pticom.

Treba da znate i da papagaji, bez obzira na to što su mali, ipak prave nered u stanu, nekada i veliki. Osim svakodnevnog čišćenja kaveza od ptičijeg izmeta, opalog perja i rasute hrane za ptice, može se desiti da papagaj vrši nuždu i po prostorijama u kojima leti, a ima i onih koji kljucaju cveće, ljušte tapete i rade slične male nestašluke koje ćete vi morati potom da sanirate.

Ali, nemojte da se ljutite na svog papagaja – on samo želi da se zabavi, da zadovolji svoju znatiželju, a ne da vama napravi dodatni posao. To su inteligentna i društvena bića kojima treba vaša pažnja.

Oni brzo uče da oponašaju zvuke i glasove iz neposrednog okruženja. Ukoliko u tome želite da ih podstaknete počnite od prvog dana vašeg druženja. Kada će ptica „progovoriti“ zavisi od vaše upornosti, ali i od „talenta“ i karaktera papagaja. Mužjaci, navodno, brže uče od ženki, a žako i afrički sivi papagaj, ili amazonski, su najveće „pričalice“, zatim sledi mali aleksandar, dok tigrice, koje važe za ptičice sa najnižom inteligencijom, najteže nauče da oponašaju ljudski govor. Kakadu može da ponavlja i čitave rečenice, ali treba da računate i na to da neki papagaji, ipak, nikada ne progovore.

Imajte u vidu i to da papagaji mogu biti bučni, pa ukoliko imate netolerantne komšije, onda to nije pravi kućni ljubimac za vas. Takođe, pre nego što unesete pticu u svoj stan, morate biti sigurni da niko od ukućana nije alergičan na perut i prašinu iz perja.

Da li već imate psa ili mačku? Onda morate veoma pažljivo da pratite kako će „stari“ ljubimci reagovati na pridošlicu da biste na vreme sprečili neslaganja i eventualne povrede. Životinjice moraju postepeno da se navikavaju jedna na drugu, a to nekada može biti dugotrajan proces koji zahteva mnogo vaše pažnje. Da li za to imate dovoljno vremena i energije?

Važno pitanje je i – da li, zaista, imate viška novca za pernatog kućnog ljubimca? Osim ptice, koja može da košta i nekoliko stotina evra, trebaće vam i kavez, igračke, hrana, redovni veterinarski pregledi. Ptica mora da se hrani zrnevljem koje je namenjeno samo njima, a voće i povrće koje mi jedemo može tek povremeno da im se daje, ali tek kada vam veterinar objasni šta je dozvoljeno, a šta može ozbiljno da im naruši zdravlje.

I na kraju – ko će brinuti o vašem pernatom kućnom ljubimcu kada negde otputujete?

Podelite:
Share on facebook
Facebook
Podelite:
Share on facebook
Facebook